چهارشنبه، تیر ۲۱، ۱۳۹۶

حمایت بلژیک از همه‌پرسی برای استقلال کردستان عراق

مسعود بارزانی در سفر خود به اروپا وارد بروکسل، پایتخت بلژیک شد. رئیس اقلیم کردستان عراق در پارلمان اروپا سخنرانی کرد و اروپائیان را به حمایت از همه‌پرسی کردهای عراق فراخواند. بلژیک از همه پرسی حمایت کرد.
مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق در راس یک هیات بلندپایه روز سه‌شنبه (۲۰ تیر/ ۱۱ زوئیه) وارد بروکسل شد. تعدادی از مقام‌های و رهبران احزاب کرد از جمله استاندار کرکوک،‌ هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه سابق عراق و نمایندگان اقلیت‌های ترکمن، مسیحی و ایزدی بارزانی را در این سفر همراهی می‌کنند.
 
رئیس اقلیم کردستان عراق قصد دارد نظر مثبت مقامات اروپایی در موضوع انجام همه‌پرسی استقلال منطقه کردستان از عراق را جلب کند.

به گزارش "روداو"، شبکه خبری اقلیم کردستان عراق بارزانی با گرت بورگیوس، رهبر اقلیم فلاندرز، با نخست وزیر بلژیک و تعدادی از مقامات عالیرتبه این کشور دیدار کرد.
 
بارزانی در سخنرانی خود در پارلمان اروپا تاکید کرد که اجرای همه‌پرسی در منطقه کردستان، عامل ثبات منطقه خواهد بود. شبکه "روداو"، از قول بارزانی نوشت که "کردها تنها به عنوان همسایه با عراق می‌تواند به زندگی ادامه دهد". بارزانی تاکید کرد که کردهای عراق از وضعیت دوره "پساداعش" موصل نگرانند.
 
مقامات عراقی گفته‌اند که نیروهای داعش از شهر میلیونی موصل بیرون رانده شدند. موصل دومین کلان‌شهر عراق و تا پیش از اشغال آن توسط داعش، عمدتا سنی‌نشین بود.

همه‌پرسی برای استقلال اقلیم کردستان عراق ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷ برگزار می‌شود. این همه‌پرسی می‌تواند فکراستقلال‌خواهی در میان سنی‌های عراق را نیز تقویت کند.

نارضایتی بارزانی از حشدالشعبی

بارزانی اروپائیان را به حمایت از همه‌پرسی برای استقلال اقلیم کردستان عراق فراخواند

رئیس اقلیم کردستان عراق در بروکسل همکاری بین نیروهای پیشمرگه و نیروهای عراق را خوب توصیف کرد ولی از حضور حشدالشعبی (شبه نظامیان شیعی) ابراز نارضایتی کرد و نیروهای حشد‌الشعبی را به نقض برخی توافقات متهم کرد.

بارزانی صریحا گفت که همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق برگزار خواهد شد و اقلیم از این همه‌پرسی صرف نظر نخواهد کرد.

بارزانی بعد ازدیدار با مقام‌های بلژیک اعلام کرد "پیام مردم کردستان را به دوستانمان در بلژیک رساندیم". به گفته بارزانی، مقام‌های بلژیک آماده‌اند ناظران خود را جهت نظارت بر همه‌پرسی برای استقلال اعزام کنند.
 
مقامات بلژیکی هم گفته‌اند "اگر کردها گامی برای همه‌پرسی بردارند ما باید آن را بپذیریم و به تصمیم مردم کردستان احترام بگذاریم". آنها همچنین تائید کردند که این کشور بر همه‌پرسی ۲۵ سپتامبر اقلیم کردستان عراق نظارت خواهد کرد.

هوشیار زیباری وزیر امور خارجه سابق عراق که در این سفر بارزانی را همراهی می‌کند هم خبر داد که نشست‌های مهمی با دولت بلژیک، پارلمان اروپا، روسای گروه‌ها و بخش روابط خارجی پارلمان اروپا جهت بررسی مرحله پسا داعش برگزار خواهد شد. 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر