جستجوی این وبلاگ

یکشنبه، اردیبهشت ۰۳، ۱۳۹۶

کنگره حزب مهاجرستیز آلمان هزاران معترض را به خیابان‌ها کشاند

کنگره حزب راست‌گرای "آلترناتیو برای آلمان" برای روشن شدن برنامه این حزب در انتخابات پارلمانی آلمان به دومین روز خود رسید. نخستین روز کنگره با تظاهرات بیش از ۱۲هزار معترض همراه بود.
پنج ماه پیش از انتخابات پارلمانی ‌آلمان هنوز معلوم نیست تیم ارشد حزب راست‌گرای "آلترناتیو برای آلمان" (AfD) برای شرکت در این انتخابات از چه کسانی تشکیل خواهد شد. 
این حزب پوپولیست راست‌گرا که به سیاست‌های ضد مهاجرپذیری و اسلام‌ستیزانه معروف شده است در روزهای ۲۲ و ۲۳ آوریل برای تعیین برنامه خود در انتخابات آتی آلمان در هتل ماریتیم شهر کلن کنگره برگزار کرده است.
بعد از نخستین روز پرالتهاب کنگره احتمال دارد که الکساندر گاولند و بئاتریکس فون اشتورش، معاونان رهبری حزب و همچنین آلیس ویدل، از اعضای ارشد حزب از بادن ـ ورتمبرگ جزو تیم یادشده باشند. 
فراوکه پتری‌، رهبر "آ.‌اف.‌د" چند روز پیش به صورت غیر منتظره گفت، در سپتامبر امسال در تیم منتخب حزب برای شرکت در انتخابات پارلمانی شرکت نخواهد کرد. 

هزاران معترض در خیابان‌های کلن

نخستین روز کنگره با تظاهرات اعتراضی بیش از ۱۲هزار نفر همراه بود. تظاهرات تا حدود زیادی مسالمت‌آمیز برگزار شد. پلیس که مانع از ورود تظاهرکنندگان به مناطق مسدودشده می‌شد تلاش زیادی به خرج داد تا اوضاع شهر را آرام نگه دارد. 
نمایندگان حزب "آ‌اف‌د" تنها تحت حفاظت شدید پلیس توانستند از برابر تظاهرکنندگانی که آن‌ها را "فاشیست" می‌نامیدند گذشته و وارد محل برگزاری کنگره شوند.

حدود ۴هزار مأمور پلیس وظیفه حفظ امنیت را بر عهده داشتند. در شهر کلن محدودیت‌های شدیدی برپا شد. 
پلیس می‌گوید، اوضاع دومین روز کنگره (یکشنبه ۲۳ آوریل) آرام است و تظاهراتی برنامه‌ریزی نشده است. به گفته سخنگوی پلیس، هیأت‌های این حزب توانسته‌اند در روز یکشنبه بدون دردسر وارد هتل شوند. تظاهراتی برگزار نشد و شب‌ پیش از آن نیز آرام بود.