جستجوی این وبلاگ

یکشنبه، اردیبهشت ۰۳، ۱۳۹۶

نتیجه اولیه دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، مکرون و لوپن پیشتاز هستند

خبرفوری کانال یک تلویزیون فرانسه نتایج اولیه شمارش آرا انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را اعلام کرد.
بر اساس نتایج فعلی، امانوئل مکرون با ۲۳ آرا پیشتاز است و مارین لوپن با فاصله‌ای بسیار اندک پشت سر او است. فرانسوا فیون و ژان لوک ملانشون نیز حدود نوزده درصد آرا را به دست آورده‌اند. این نتایج هنوز قطعی نیستند و ممکن است تغییر کنند.
امانوئل مکرون پس اعلام اولین نتایج گفت: "مردم فرانسه اشتیاق خود را برای تغییر نشان دادند و تردیدی نیست که فصل تازه‌ای در تاریخ سیاسی فرانسه رقم خورده است."
فرانسوا فیون نامزد حزب جمهوری‌خواه شکست را پذیرفته و از طرفدارانش خواست به امانوئل مکرون رای دهند.
بنوا آمون نامزد حزب سوسیالیست هم که بر اساس نتایج اولیه پنجم شده از مردم خواسته تا در دور دوم همگی به امانوئل مکرون رای دهند.
این انتخابات صبح امروز در حوزه‌های رای‌گیری در خاک فرانسه آغاز شد و دقایقی پیش در اکثر حوزه‌های رای‌گیری به پایان رسید. بیش از یک میلیون نفر از رأی دهندگان فرانسوی که در خارج از این کشور زندگی می‌کنند، دیروز رای خود را به صندوق‌ها رسیدند.
در دومین کشور پرجمعیت اتحادیه اروپا حدود ۴۷ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن بودند.
این انتخابات تحت تدابیر شدید امنیتی، بیش از پنجاه هزار پلیس و هفت هزار سرباز، برگزار شد و هیچ گزارشی از ناامنی یا حادثه مخابره نشده است.
انتخابات این دوره ریاست جمهوری فرانسه با دقت در کشورهای دنیا پیگیری شد و همگان می‌خواستند ببینند آیا یکی از مهمترین دمکراسی‌های غربی هم با تکان سیاسی روبرو خواهد شد و نامزدی مخالف ارزشهای لیبرال و نظام سیاسی مستقر به ریاست جمهوری خواهد رسید یا نه.


مارین لوپنحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionمارین لوپن

انتخاب دو نامزد راست و چپ افراطی، مارین لوپن از جبهه ملی و ژان لوک ملانشون از حزب "فرانسه نافرمان" برای ثبات اتحادیه اروپا که اخیرا شاهد خروج بریتانیا از آن بوده اهمیت حیاتی دارد. مارین لوپن وعده خروج از اتحادیه اروپا را داده و ملانشون گفته درباره عضویت فرانسه با این اتحادیه از نو مذاکره خواهد کرد.
در دور اول انتخابات یازده نامزد با هم رقابت کردند که دو نفر آنها به دور دوم و نهایی خواهند رسید.
فرانسه در دو سال گذشته هدف حملات متعدد و مرگبار تروریستی بوده و در آخرین مورد، سه روز پیش در شانزه‌لیزه، معروفترین خیابان فرانسه، مرد مسلحی به افراد پلیس حمله کرد و یکی از آنها را کشت. این حملات که تقریبا همگی را اسلام‌گرایان افراطی انجام دادند از دید برخی ناظران به نفع نامزدان ضد مهاجرت و ضد اسلام مثل ماری لوپن ارزیابی شده است.


ژان لوک ملنشونحق نشر عکسAFP
Image captionژان لوک ملانشون

پس از رای مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا گفته بود فرانسه ممکن است کشور بعدی باشد که ضربه‌ای به نظام سیاسی مستقر بزند.
رییس جمهور فعلی، فرانسوا اولاند از حزب سوسیالیست که محبوبیتش را از دست داده در این انتخابات نامزد نشد، او در تاریخ معاصر فرانسه اولین رییس جمهوری است که تصمیم گرفته برای دور دوم نامزد نشود.
بر اساس آخرین گزارش ها مشارکت مردم در انتخابات بیش از هفتاد درصد بوده که در چهل سال گذشته بی‌سابقه است و فقط مشارکت در انتخابات دوره قبل اندکی بیشتر بوده است. حدود بیست درصد از واجدان شرایط در انتخابات شرکت نکرده‌اند. برخی از کسانی که به پای صندوق‌ها نرفتند بی‌اعتمادی به نظام سیاسی و نامزدها را دلیل خودداری از شرکت در انتخابات دانسته بودند.


مکرونحق نشر عکسEPA
Image captionامانوئل مکرون

نظرسنجی‌های پیش از انتخابات ماری لوپن و امانوئل مکرون نامزد حزب "به پیش" را دوش به دوش هم و پیشتاز رقابت نشان می‌دادند و ژان لوک ملانشون و فرانسوا فیون نخست وزیر سابق با فاصله‌ای اندک پشت سر آنها بودند؛ البته نظرسنجی‌ها حاکی از رشد چشمگیر حمایت از ملانشون داشتند.
اما امانوئل مکرون، نامزد لیبرال میانه‌رو و طرفدار اتحادیه اروپا، که بر اساس نظرسنجی‌های پیش از روز انتخابات بیش از همه شانس پیروزی در انتخابات دور دوم را داشت در صورتی که به ریاست جمهوری برسد در ۳۹ سالگی جوانترین رییس جمهور تاریخ فرانسه خواهد شد.


فرانسوا فیونحق نشر عکسREUTERS
Image captionفرانسوا فیون

مارین لوپن نامزد جبهه ملی علت تمام مشکلات فرانسه را مرزهای باز می‌داند و قول داده پذیرش مهاجران را به شدت محدود کند (۱۰ هزار نفر در سال در مقایسه با حدود ۱۴۰ هزار نفر فعلی)، از اتحادیه اروپا و یورو خارج شود و بنیادگرایان افراطی را از فرانسه اخراج کند. او حتی می‌خواهد امامان مساجد باید به زبان فرانسه موعظه کنند.
فرانسوان فیون نامزد محافظه‌کار حزب جمهوری‌خواهان در آغاز مبارزات انتخاباتی پیشتاز بود اما زمانی که یک روزنامه فرانسوی فاش کرد او با استفاده از بودجه عمومی برای همسر و فرزندانش مشاغل "کاذب" ایجاد کرده بود محبوبیتش کاهش یافت با این حال، با وجود انتقادها، او حاضر نشد از دور رقابت کنار برود.
دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه ۱۷ اردیبهشت (هفت مه) برگزار می‌شود.