شنبه، اردیبهشت ۱۶، ۱۳۹۶

افزایش تقاضای پناهندگی کارکنان دولت ترکیه در آلمان

شمار کارکنان دولت ترکیه که پس از کودتای نافرجام در این کشور از آلمان تقاضای پناهندگی کرده‌اند به حدود ۴۵۰ نفر رسیده است. این عده دیپلمات، نظامی، قاضی دادگستری و یا از دیگر کارکنان دولت و اعضای خانواده‌های آنها هستند.
بنابر گزارش هفته‌نامه آلمانی "اشپیگل" که روز شنبه (۶ مه/ ۱۶ اردیبهشت) در وبسایت این مجله منتشرشده، تقاضای پناهندگی کارکنان دولت ترکیه در آلمان در حال افزایش است. این گزارش به نقل از اداره مهاجرت و پناهجویان آلمان می‌گوید که تعداد متقاضیان پناهندگی با احتساب خانواده‌های آنها به حدود ۴۵۰ نفر رسیده است.
این عده متهم‌اند که با جنبش فتح‌الله گولن در ارتباط هستند و در کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ علیه دولت رجب طیب اردوغان مشارکت داشتند. برخی از این پناهجویان نظامیانی هستند که پیشتر به عنوان سرباز ناتو در بلژیک خدمت می‌کردند.
همچنین وابسته نظامی سفارت ترکیه در یکی از کشورهای آفریقایی جزو متقاضیان پناهندگی است.
این تعداد جدا از شهروندان عادی ترک متقاضی پناهندگی در آلمان هستند. بنابر آمار اداره مهاجرت و پناهجویان آلمان، پس از کودتای نافرجام سال گذشته در ترکیه، در مجموع بیش از ۷۷۰۰ شهروند این کشور از دولت آلمان تقاضای پناهندگی کرده‌اند.
گزارش "اشپیگل آنلاین" می‌گوید که در سال ۲۰۱۶ تقاضای پناهندگی تنها ۸ درصد از متقاضیان پذیرفته شده است. اما بنابر برآورد محافل دولتی آلمان شمار پذیرفته‌شدگان در سال جاری میلادی افزایش خواهد یافت.
بنابر این گزارش، پرونده تقاضای پناهندگی تعدادی از کارکنان دولتی ترکیه در آلمان بدون رسیدگی باقی مانده بود. اما اکنون اداره مهاجرت و پناهجویان دستورالعمل‌های خود برای بررسی پرونده‌های شهروندان ترکیه را به‌روز کرده است.
دلیل بازنگری در رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی شهروندان ترکیه و افزایش احتمالی شمار پذیرفته‌شدگان، گزارشی از وزارت امور خارجه آلمان درباره اوضاع داخلی ترکیه و پیگرد و سرکوب مظنونان به هواداری از گولن است. در این گزارش گفته می‌شود "شواهد روشنی مبنی بر تعقیب و آزار سیستماتیک افراد مظنون به طرفداری از جنبش فتح‌الله گولن وجود دارد".

اخراج ۱۰۷ قاضی و دادستان دیگر

روز جمعه (۵ مه / ۱۵ اردیبهشت) دستگاه قضایی ترکیه ۱۰۷ قاضی و دادستان دیگر را از کار برکنار کرد. بنابر گزارش خبرگزاری رسمی آناتولی، این عده بنابر تصمیم عالی‌ترین نهاد قضایی ترکیه و در چارچوب تحقیقات علیه جنبش گولن از پست‌های خود اخراج شده‌اند.
روز شنبه گذشته (۲۹ آوریل) نیز دولت ترکیه با یک فرمان اضطراری، فعالیت بیش از ۳۹۰۰ تن از کارمندان دولت را به حال تعلیق درآورد. چند روز پیش از آن نیز فعالیت ۹۰۰۰ پلیس معلق شده بود.
تعداد قضات و دادستان‌هایی که از ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ تاکنون از کار برکنار شده‌اند به ۴۲۳۸ تن رسیده است.
از تابستان ۲۰۱۶ و پس از کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه، بیش از ۱۳۰ هزار نفر از کارکنان دولتی به اتهام هواداری از جنبش فتح‌الله گولن، از کارشان اخراج، یا فعالیت‌شان به حال تعلیق درآمده است. هزاران نفر از آنها نیز در بازداشت به‌سرمی‌برند.
دولت رجب طیب اردوغان، فتح‌الله گولن، روحانی تبعیدی در آمریکا را عامل کودتای نافرجام می‌داند. اما اینکه گولن در پشت کودتا قرار دارد، هنوز ثابت نشده است. این را برونو کال، رئیس سرویس اطلاعاتی آلمان می‌گوید.
رئیس دستگاه اطلاعاتی آلمان به "اشپیگل" گفته است: «ترکیه در سطوح مخالف تلاش کرده که ما را قانع کند که در پشت سر کودتا فتح‌الله گولن قرار دارد، اما تاکنون موفق نشده‌ است.»

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر