شنبه، خرداد ۲۷، ۱۳۹۶

حمله ی تروریستی به مجلس انگشت اتهام مجلس و سپاه به سوی یکدیگر

مجلس می گوید از دو ماه پیش در مورد حمله هشدار داده بوده و سپاه مدعی است مجلس به توصیه های حفاظتی سپاه عمل نکرده است ...
روز هفده خرداد، در ادعای حکومت ایران مبنی بر امنیت و آرامش در کشور شکافی پدید آمد که در روزهای گذشته نهادهای اطلاعاتی به خبر متلاشی کردن تیم های ترور در چهارگوشه ی ایران خواسته اند تا آن را جبران کنند. سوال اما به جای خود باقی است: چطور سه فرد مسلح توانستند خود را به طبقه ی چهارم مجلس برسانند و هفده نفر را از پای در آورند؟ سپاه و مجلس می کوشند تقصیرها را متوجه ی یکدیگر کنند.

شرق در گزارشی نوشته است: از ماجرای حمله تروریستی به بهارستان چندروزی گذشته و حالا رفته‌رفته نقدها به سیستم حفاظت از گوشه و کنار بالا گرفته است. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس جایی به نقل از سردار گرجی‌زاده، فرمانده حفاظت سپاه، گفته «طراحی، پیش‌بینی‌ها و طراحی‌های امنیتی انجام شده بود ولی اغلب مصوبات اجرا نشده بود» و جای دیگری به نقل از مدیرکل حراست مجلس افزوده «دستگاه‌های امنیتی درباره حمله احتمالی تروریست‌ها به مجلس هشدارهای لازم را داده بودند». در برابر این ها، رئیس کمیسیون امنیت مجلس از «نامه رسمی مجلس به حفاظت سپاه درباره هشدار حمله احتمالی داعش» خبر می‌دهد.
به این ترتیب سناریوی حمله تروریستی به بهارستان از در ساختمان دیدارهای مردمی وارد فاز تازه‌ای شده است. فاز تازه‌ای که نشان می‌دهد حفاظت مجلس، از جانب نهادهای امنیتی در جریان حمله احتمالی تروریست‌ها قرار گرفته بود.
انتقادها حالا که چندروزی از حمله تروریستی و شهادت شهروندان ایرانی گذشته از گوشه و کنار به گوش می‌رسد. البته از همان روز حادثه نیز برخی نمایندگان می‌گفتند اگر تروریست‌ها مسیر را گم نمی‌کردند احتمالا کشتار جمعی نمایندگان مجلس زیاد بود.
علی مطهری از تشکیل کمیته ویژه برای تدوین طرح «تقویت امنیت مجلس» خبر داده «کمیته‌ای متشکل از دو نفر از اعضای هیئت‌رئیسه مجلس، سپاه پاسداران، حراست مجلس و احتمالا نیروی انتظامی. 

نامه رسمی حوزه ریاست مجلس به سپاه درباره حمله احتمالی داعش
علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، به برگزاری نخستین جلسه با موضوع بررسی حمله تروریست‌ها به مجلس خبر داده: «برآورد اولیه اینکه اصولا مسئولیت حفاظت مجلس بر عهده سپاه است. به طور ویژه درباره احتمال حمله داعش در چند ماه گذشته، نامه رسمی به سپاه پاسداران از جانب حوزه ریاست مجلس نوشته شده بود. دو ماه قبل از جانب حوزه ریاست تأکید شد که این احتمال جدی است و باید جدی گرفته شود و اقدامات لازم در این خصوص صورت پذیرد. در همین مدت هم تصمیماتی که پیرامون مجلس اتخاذ شد به دستور ریاست مجلس بود؛ اعم از دیوارکشی و ایجاد یک‌سری اقدامات فراتر از گذشته از قبیل ایجاد نرده‌های غیرقابل‌عبور پیرامون ساختمان».
بروجرودی همچنین به خانه ملت گفته «این سخنان که مجلس در این زمینه کوتاهی کرده، دقیق نیست و در این مسئله حساس نباید فرافکنی صورت گیرد. ارزیابی بنده این است که با توجه به فضای پایدار امنیتی کشور، آستانه حساسیت متناسب با وضعیت جدید منطقه در ارگان‌های مسئول وجود نداشت و پایین بود. باید با توجه به حادثه‌ای که رخ داد، این حساسیت را به لحاظ محاسبات در حداکثر میزان خود داشته باشیم. حمله تروریستی ١٧ خرداد هشدار برای فاصله‌گرفتن از هرگونه غفلت بود».
پیش از این نقوی‌حسینی به نقل از سردار گرجی‌زاده به خانه ملت گفته «طراحی، پیش‌بینی‌ها و طراحی‌های امنیتی انجام شده بود ولی اغلب مصوبات اجرا نشده بود. سردار گرجی‌زاده اعلام کرد که مکاتبات در این‌خصوص در سال‌های گذشته مکررا انجام شده. چنانچه برای مثال پیشنهاد نصب دستگاه هشداردهنده در ابتدای ورودی مجلس داده شده بود ولی مجلس به آن عمل نکرد. همچنین محل مراجعات مردمی، متفاوت با ورودی‌های دیگر طراحی شده، چون در این قسمت مردم عادی رفت‌وآمد می‌کنند».ن قوی‌حسینی جای دیگری به نقل از صدیقی، مدیرکل حراست مجلس تأکید کرده «دستگاه‌های امنیتی هشدارهای لازم را داده بودند که احتمال دارد عملیات تروریستی در اطراف یا داخل ساختمان انجام شود».

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر