پنجشنبه، آبان ۰۶، ۱۳۹۵

رهبران احزاب سیاسی خواهان آزادی کشاناک و آنلی شدند

بدنبال دستگیری گولتان کشاناک و فرات آنلی شهردارهای کلان‌شهر آمد، امروز رهبران احزاب سیاسی و سخنگویان خلق کرد، با شرکت در یک گردهمایی در مقابل ساختمان شهرداری خواهان آزادی فوری بازداشت‌شدگان شدند. صلاح‌الدین دمیرتاش طی سخنرانی در این مراسم خطاب به دولتمردان ترکیه گفت اگر قرار است کسی به اتهام حمایت از تروریسم بازداشت شود باید سری به استانبول و آنکارا زد.

پلیس ترکیه پس از دستگیری گولتان کشاناک و فرات آنلی و اشغال ساختمان شهرداری آمد، صبح امروز به دفتر نمایندگی کنگره زنان آزاد در این شهر حمله کرد. آیلا آکات آتا سخنگوی کنگره زنان آزادف روز گذشته در اعتراضات مردمی بازداشت شده بود.
از زمان دستگیری شهرداران شهر، کارکنان شهرداری به نشانه اعتراض از انجام وظایف خود سر باز زدند.
شهر آمد در وضعیتی کاملا امنیتی به سر می‌برد و نیروهای پلیس در خیابان‌ها و میادین شهر حضور محسوس دارند.
رهبران احزاب و چهرەهای شناخته شدەی سیاسی کرد در روز پنجشنبه با شرکت در یک گردهمایی در این شهر خواهان آزادی گولتان کشاناک و فرات آنلی و معترضان بازداشتی شدند.
در جریان سخنرانی‌ها، صلاح‌الدین دمیرتاش رئیس مشترک حزب دمکراتیك خلق‌ها از موضع اعتراضی مردم تقدیر کرد و گفت: در دو روز گذشته اینترنت شهرهای کردستان قطع شده در حالیکه تلویزیون‌های مخالفان را نیز بستەاند. فعالان رسانەهای دیگر هم با وجود ثبت تصاویر مربوط به وقایع شهر آمد بخاطر ترس از کاخ ریاست جمهوری از پخش آن خودداری می‌کنند. ولی ما به یکایک خانەهای شهر برای برقراری ارتباط سر می‌زنیم و دست شهروندانمان را می‌فشاریم. رسانەها را بستەاند اما آیا می‌توانند دهان را ما را ببندند؟ ما ظلمی که بر مردم می‌رود را بازگو خواهیم کرد.
دمیرتاش افزود: کسی حق ندارد عدالت را پایمال کند چه یک شهروند عادی و چه رئیس جمهور. هیچ کسی برای ارتکاب جرم آزاد نیست. اگر دستگاه دادگستری عادل داشتیم مخالفتی با آن نبود اما چیزی به نام دادگری در میان نیست. چرا باید اجازه دهم که کمیسیون حقوقی حزب حاکم من را محاکمه کند؟ آیا مجبورم به اینگونه قضات پاسخ دهم که از کاخ دستور می‌گیرند؟"
دبیرکل ه.د.پ با تصریح آنکه اگر شهرداران آمد مرتکب فساد مالی می‌شدند برای مجازات آنها وارد عمل می‌شدند گفت: "گولتان کشاناک و فرات آنلی در هر زمانی همەی توان خود را برای برقراری صلح بکار گرفتەاند. کسی حق ندارد آنها را به حمایت از تروریسم و خشونت متهم کند. برای یافتن افرادی که به تروریسم کمک می‌کنند باید به آنکارا و استانبول رفت.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر