شنبه، آبان ۰۱، ۱۳۹۵

سازمان عفو بین الملل: زینب جلالیان در آستانه نابینایی قرار دارد

سازمان عفو بین الملل در بیانیه‌ای روز ۱۹ اکتبر (چهارشنبه ۲۸ مهر) تاکید کرد زینب جلالیان زندانی کُرد در ایران که درپی محاکمه‌ای کاملا ناعادلانه درحال گذراندن محکومیت حبس ابد خود است، در آستانه از دست دادن بینایی قرار دارد. مقامات [قضایی] هم‌چنان از دسترسی وی به خدمات پزشکی تخصصی شامل عمل جراحی فوری، ممانعت بعمل می‌آورند.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سازمان عفو بین الملل با انتشار این بیانیه از مقامات ایران خواست؛ فورا مراقبت‌های پزشکی مورد نیاز زینب جلالیان را فراهم آورده، درخواست کارگروه بازداشت‌های خودسرانه سازمان ملل مبنی بر آزادی خانم جلالیان را به اجرا درآورند. فورا و بدون قید و شرط این زندانی را آزاد و شرایط محاکمه عادلانه بدون توسل به مجازات اعدام را فراهم و در مورد ادعای مورد شکنجه قرار گرفتن او تحقیق و عدالت در مورد مسئولان آن اجرا شود.
لازم به یادآوری است در خردادماه سال جاری، کارگروه بازداشت‌های خودسرانه شورای حقوق بشر سازمان ملل نتیجه جلسه هفتادوپنجم خود (۱۸ تا ۲۷ آوریل ۲۰۱۶) با موضوع زینب جلالیان را تقدیم این شورا کرد. در این گزارش با ذکر این‌که بر طبق روال کاری این گروه با حکومت جمهوری اسلامی ایران مکاتبه شده اما پاسخی دریافت نشده است، پروسه بازداشت تا منتهی به صدور حکم پرونده زینب جلالیان را مغایر با مواد و بندهای مختلف قطعنامه‌ها و معاهدات سازمان ملل متحد دانسته و خواستار آزادی وی و دیگر بازداشت شدگان خودسرانه در ایران شد. این کارگروه از حکومت ایران خواست به «اتهامات جدی» وارده در این گزارش در مورد خود پاسخگو باشد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر